Кърлежи
Кърлежите са ектопаразити, хранещи се чрез кръвосмучене от бозайници, птици, а в някои случаи и влечуги и земноводни. Те са важен вектор за разпространението на много инфекциозни болести. Всеки кърлеж има четири чифта крачета. Двата чифта предни крачета са снабдени с вендузи, а двата чифта задни крачета — с дълги власинки. У мъжкия кърлеж и на последния чифт крачета също има вендузи, които спомагат за прикрепването му при копулация. Кърлежчето Sarcoptes scabiei var. hominis, сем. Sarcoptidae, група Acaride предизвиква крастата (Scabies). Истинският паразит е женският кърлеж. След оплождането той си пробива малки тунелчета /галерийки/ в най-горния слой на кожата, в който снася по 24 яйца с големина 0,10 - 0,16 мм. Към третия — седмия ден те се превръщат в ларви, а до 17-тия ден — в нимфи, които вече са способни да пренасят заразата. Това става при спане в общо легло, при полово сношение, чрез бельо и други заразени предмети. Кръвосмучещите кърлежи обитават тревисто-храстови и горски местности и предпочитат високата влажност. Причакват жертвите си покрай пътеките, по които те се движат. Нападат обикновено сутрин като се ориентират по топлината и излъчваната от гостоприемника миризма. Впиват се с хоботче в тялото и се пускат, когато се напият с кръв. Този акт е различно продължителен при различните видове кърлежи.
Как се маха кърлеж?
С настъпването на лятото и избуяването на тревата започват и оплаквания от ухапване от кърлежи. Тези малки кръвосмучещи насекоми са изключително опасни за човешкото здраве, тъй като са преносители на редица заболявания сред които най - опасни са кърлежовите енцефалити, Лаймската болест и Ку - треската. По време на валежите през летния период растителността става по – гъста и висока, което оказва огромно влияние за увеличаване на популациите от кърлежи. На всеки е ясно, че трябва да се пази от ухапване на кърлеж, но ако все пак това се случи е добре да знаете, как се маха кърлеж, който вече се е забил в кожата ви, започнал е да кръвосмуче и е наложително да се извади. Ето защо се постарахме да опишем повечето познати методи, които не трябва да използвате когато се вади кърлеж, както и начините които са правилни за махaне на кърлеж.
Как не трябва да се маха кърлеж?
Има много различни методи, които се практикуват за махане на кърлеж. За да предотвратите усложнения е по-добре да знаете как не трябва да се вади кърлеж, който вече се е впил в кожата на човек или животно. Ето защо ви описваме как не трябва да се маха кърлеж: Най – често срещаната практика е върху мястото където е открит кърлежа да се постави памук напоен с мас или спирт и след като престои няколко часа да се завърти кърлежа обратно на часовниковата стрелка. Това е много грешен метод за вадене на кърлеж поради две причини. Първо, защото когато се маха кърлеж не трябва в никакъв случай да се върти и второ, след като бъде открит кърлежа, не трябва да се чака, а да се отсрани колкото е възможно по – бързо и внимателно. Друг грешен подход за махане на кърлеж е да се обгори самото насекомо докато е впито в човешкото тяло. Това е още по неправилно, защото при обгарянето кърлежа се стресира и плюе и така се увеличават шансовете за предаване на евнтуална зараза.
Как се вади кърлеж?
Най - правилно е когато се вади кърлеж, това да стане с пинсета или с ръка, но задължително с ръкавици, като се опитате да хванете кърлежа колкото е възможно по-близо до главата му т.е. в самото начало на мястото, където се е впил в кожата, след което без да се върти, внимателно се издърпва и вади навън. Мястото където е бил се оглежда добре, защото не са редки случаите, когато след неизвадени части от кърлеж настъпват усложнения. Ето защо при дълбоко впит кърлеж или когато при вадене на кърлежа в кожата са останали части от него е най – добре да се обърнете към хирург.
Какво е добре да знаем при махане на кърлеж?
Когато се маха кърлеж е важно е да знаете, че за да се предотврати евентуално пренасяне на зараза от него към човек, самото вадене е най - добре да стане до 1 – 2 дни след ухапването. Задължително когато се вади кърлеж, мястото където е бил впит е хубаво да се дезинфекцира с йод. При възможност е добре да поставите сваленият кърлеж в шишенце и да го занесете за изследване в местната служба на РИОКОЗ (ХЕИ). В противен случай кърлежът трябва да се унищожи, като се изгори или като се постави в спирт.
ВНИМАНИЕ!!!
Много хора след вадене на кърлеж правят грешката да го размачкат, при което пръски от съдържимото в кърлежа могат да попадат в очите на човек и той да се разболее без дори да е бил ухапан. Дори и да сте спазили всичко от гореописаното моля не подценявайте кърлежите и след ухапване от кърлеж следете състоянието си поне 30 дни, след като е бил махнат от Вас.